OCR szempontból elég mozgalmasra sikerült júnuis harmadik hétvégéje. Szombaton Brutálfutás 7.0, amiről itt olvashattok vasárnap pedig a kicsit komolyabbnak ígérkező Running Warriors 7. Komolyabb, hiszen annyi hazai és nemzetközi (ernyő)szervezet volt jelen: OCR Sport, OCR Europe, HOCRA, TEFUTSZ.
Erről egy évekkel ezelőtti külföldi telepítésem jut eszembe, ahol annyi szakember zsúfolódott össze egy szerverszobában, hogy a project manager, bár nem nagyon volt képben, mégis azzal állított be: „Itt annyi mérnök van egy helyen, hogy hiba nem lehet”.
Mint minden eseménynél, itt is a kiírás Facebook oldalán kezdtem a tájékozódást. Sokat nem kellett lapozni, túlságosan nem pörgött a dolog, lehet a leírás teljesen tiszta volt mindenkinek vagy az itt résztvevőknek nem hobbija szétspamelni, „éppen felkészülünk”, „éppen elindultunk”, „éppen anyámkinjánk van”, privát gondolataikkal a siteot. Hál’ Istennek. De az is igaz, hogy a szervezők sem nagyon csepegtettek információmorzsákat, amikkel hergelhetik a népet. A másik, hogy a kiírás bánki helyszínről szól, de ha a „Térképre” kattintunk, akkor a Kamaraerdő helyszíne jelent meg. Ez skizofréniára fogékonyaknál állapotromlást is okozhat! Tehát a tájékoztatásban azért van még hova fejlődni. Ide lenne is egy tippem...
A valós helyszín végül is a tópart lett. Egy kiépített strandról beszélünk. A jól megválasztott színhely egy tonna szervezési problémától megszabadítja a rendezőket. Igazából eleve ki van építve minden, büfé helyben üzemel, mellékhelyiségek kulturáltak, a fürdéshez pedig 7 hektáron elterülő víztömeg szolgál. A rajt/cél a domboldalba épített lelátó elé telepítették, amely előtt még egy utolsó akadályt is le kellett gyűrni a befutóknak. Két, láncokkal több, mint 2 méter magasan, a levegőben rögzített gerendákon kellett kézzel végig mászni. A kettő közötti átjárást egy kötéllel oldották, avagy nehezítették meg. Ezzel a látványos elemmel publikum szórakoztatása is biztosítva volt. A hangulatot a vízre épített színpadról biztosította a hoppmester, aki itt is kitett magáért.
A rajtcsomagban időmérőt bokára, rajtszámot, amely szinkronban volt az időmérő számával és az alkalomra készített pólót kaptunk. A póló pamut, így versenyre nem érdemes felvenni, de én amúgy sem hordom őket. Százas szeggel verem fel a falra, mert féltem a piszoktól és a kiszakadástól. Szerencsére a versenyző azonosítószámát tartalmazó fecnit nem volt kötelező feltűzni, így az egész szezonban használt felsőm továbbra is biztosítótű szűz maradt.
A nap folyamán több hullámban és céllal indulhattak a nevezők. Délelőtt 4+ km, Országos Bajnokság résztvevői, azaz a profik, koradélután a gyermekek, később 4+ km, nyílt futam, azaz amatőrök (bocsi) és a maradék 16:00-tól 8+ km-en. A maradék az izgi, ezért oda konvergáltam én is. Kis csúszással és a tömegre való tekintettel két részletben vághattunk neki a kihívásnak.
Közös bemelegítés majdnem nem lett, de az MC ezt nem érezte jó ötletnek, jogosan, így helyben szervezett egyet. Jó, igazából csak közelebb szerette volna magát érezni egy jó nőhöz, így remek ízléssel választotta ki az önkéntest. Ettől függetlenül is, az indulok között járkálva, jó hangulatot teremtett, lazította az idegeket.
A rajtot füstgántáttal indították, egyszerre többel. Finom íze és alig fullasztó ködpermete szerencsére több méteren keresztül velünk volt, alkalmat adott a szomszédos futók kézzel történő feltérképezésére. Szerencsésebbek az ellenkező nemet tudták megérinteni, a pechesebbeknek meg … gyorsan inkább magukhoz nyúlhattak. A tömegoszlatásokhoz használt könnygáznál annyiból mindenesetre jobb volt, hogy itt csak addig nem láttál, amíg benne voltál. Az intim élvezetekre alkalmat adó szakasz egy hegyoldallal ért véget, mely a part menti sétányt egy erdősávval tarkított szakasszal választotta el a több tíz méterrel magasabb műúttól. Ez a kaptató azért volt jó … ja nem is volt jó, mindenesetre kaptunk ennél hosszabb hegymenet is. Kicsit később visszakanyarodtunk a tópartra, ahol kis trükkel, illetve tömeg felőrlő palánkokon való áthaladás után belevezettek a Lókos patakba. Jó pár méteren keresztül jártuk a folyamot, hol csak a térdünkig érő, hol nemi identitásunkat erősen meghatározó fizikai jellemzőnkig is felcsapó vízinövényektől és hordalékokos csapdáktól hemzsegő vízben. De nem ez volt az egyetlen ilyen jelenet. Az út során négyszer is gyakorolhattuk a vízen, vízben járási tudományunkat, több száz métert felemésztve az ilyen minőségű út a teljes távból. A legbetegebb egy 200m-es szakasz, ami az „alagút” nevet kapta. Itt kvázi bokáig a vízben egy fedett csatornában, hajladozva néhol a vaksötétben botorkálva kellett előre haladni. Bele nem sikerült rúgnom semmibe, viszont a fejemet gyakran súrolta a be-belógó vasbeton, amikor próbáltam felvenni egy kissé függőlegesebb pózt. Mi beteg egy etap!
Az esemény nyomvonalát a változatos jelzővel tudnám csak jellemezni. Minimális betonút, maximális terep. Erdőben járt és járatlan ösvények, mező, domboldal, elhagyott vasúti sínek között s többszáz méteres folyómedrekkel tarkítva. A folyamokat amúgy azért is szeretem, mert egy hosszabb szakasz után a cipő jól tele tud menni az iszapból felkavarodó apró kis kavicsdarabokkal, amik aztán intenzív „szöges ágyon” való járáshoz hasonló élményben tudnak részesíteni. Ilyenkor emlékeim rejtett zugaiból hírtelen az összes szent neve előkerül és barokk körmondatok hosszúságát megszégyenítő, néha szóköz, gyakrabban írásjeleket mellőző jelzőkkel sűrűn teletűzdelt monológokat mantrázva tudok csak előre haladni. Amíg meg nem unom és le nem hámozom a cipőt, hogy egy kisebb kavicsbányát létesítsek a helyszínen. Ez most a harmadik cipelős feladatnál történt meg. Itt egy zsák követ kellett felvinni a fordulóig, majd vissza. Illetve csak kellett volna, ugyanis az előttünk futók már szétszaggatták a hordozó anyagát. Ezúton is pacsi nekik, ugyanis a 124-es számmal jelzett karó, amit meg kellett volna kerülni … köhömm magasan volt. Egy szem, diónyi kaviccsal kellett tehát megtenni ezt a feladatot, ami szerintem tök nagy poén. Így is folyamatos verejtékezés áldozata lett a felszerelésem. A másik kettő erőnlétet próbára tevő megálló, a vizesballon cipelés focipályán, ahol kis palánkokat kellett közben átlépdelni, valamint gumiabroncs cipelés erdőben, az árokparton le, fel, le fel. Ezekben is, mint az összes épített nehezítés esetén is volt egy kis csavar a már rutinszerűnek számító barikádokhoz képest. Háló alatt rákmászásban, a multiring gyűrű-kötél kombóban vagy gumiabroncsokkal volt megvalósítva. Egy szó, mint száz, ezeknek a nüansznyi változtatásoknak köszönhetően még a rutinosabb OCR futóknak is tudtak valami újat nyújtani a rendezők.
A 8 km úgy ment bele a cipőmbe, hogy észre sem vettem. Egy gyors fürdőzés a színpad körül a már említett gerendás akadály és a ceremónia mester bíztatása mellett futhattak be a célba a győztesek. A szerencsésebbeknek a megfelelő távra szóló medál és befutócsomag (banán, müzli, 0% sör) mellé a formás kis hostess lánytól ölelés is járt. Én mondjuk nem kaptam, de szemmel azért sikerült levennem.
Összességében egy szuper pályát kaptunk ettől a naptól, valamint egy jó lehetőséget verseny előtti vagy utáni strandolásra és megfelelő zárását a hétnek.
Beszámoló: Veiger Gábor
Fotó: Running Warriors/Fekete Zoltán